Historie

Skupina KUDY KAM vznikla v roce 1987 jako hardcorová kapela tří sedmnáctiletých kámošů: Tomáš Jícha – kytara, zpěv, Jakub Šrogl – basa a Jiří Vaňourek – bicí. KUDY KAM hráli po koncertech v Plzni a okolí, repertoár tvořili písničky zaměřené převážně proti komunistům, válce a oficiální kultuře socialistického státu. V roce 1989 kapela přešla spíše na bigbítový repertoár a po listopadu 89 se ocitla tak trochu v patové situaci.
Po několikaměsíční pauze a hledání optimální sestavy do skupiny přichází v únoru 1990 nový kytarista a zpěvák Robin Wopršálek, který doplnil původní trojici. Styl kapely se ustálil na svižném punkrocku a KUDY KAM začali častěji koncertovat. Ze západu Čech mířili i do Prahy a okolí, severních a jižních Čech a na Moravu. Skupina hrála převážně rychlé a našlápnuté písničky s nápaditými refrény a texty zejména o holkách, sexu, alkoholu a hudbě.
Koncem léta 1993 kapelu opustil pro neshody s ostatními členy Jiří Vaňourek a na jeho místo přišel osmnáctiletý Martin Mach, který doposavad zkoušel štěstí v jedné plzeňské jazzové formaci. Kapela již v té době hrála pod křídly pražské agentury Bengal records a schylovalo se k vydání oficiálního zvukového nosiče. Na koncerty KUDY KAM chodilo tehdy do pražského RC Bunkr zhruba 300 lidí! Firma Bengal records však upadávala do finančních potíží, místo samostatného CD slibovala už jen tři písničky na jakémsi výběru a nakonec zmizela ze světa úplně. KUDY KAM koncertovali pilně dál, v Plzni patřili ke stálicím místního rockového klubu Pod Lampou.
V roce 1994 kapela zpomalila tempo a začíná se stylově klonit ke komplikovanějším písničkám a hlubokomyslnějším textům. Oba vůdčí členové Wopršálek a Jícha se nechávají veřejně slyšet, že kapela už nemá s punkem nic společného. Na měnícím se stylu a odlišném chápání vývoje skupiny nakonec dochází i k rozporům uvnitř kapely. V červnu 1995 KUDY KAM ohlásili poslední koncert a konec aktivní činnosti.
V listopadu 1996 ale skupina začíná znovu koncertovat, byť jen několikrát do roka. V roce 2000 začínají KUDY KAM chystat vydání svého prvního CD. Z postu baskytaristy odchází těsně před nahráváním Jakub Šrogl a nahrazuje ho pohotově Jiří Sýkora.V nové sestavě skupina nahrává CD s názvem Back, což je pětačtyřicet minut punkového nářezu. Pro velký zájem fanoušků i více koncertuje.
Na jaře 2002 se opět vymění hráč na basu – místo Jiřího Sýkory přichází Bóža Kašík. Byť jen na jediný koncert, protože se zdá, že kapela už opět definitivně končí.
O KUDY KAM je ale stále mezi posluchači zájem a tak na začátku roku 2003 se skupina dává znovu dohromady. Na basu tentokrát hraje Martin Liška, který už se skupinou hrál krátce v roce 1990.

A co bude dál, to jsme sami zvědaví…

Současná sestava

Robin Wopršálek kytara, zpěv Tomáš Jícha   kytara, zpěv Martin Liška  basová kytara Martin Mach  bicí

Kapelou prošli

Basa: Petr Janeček, Jakub Šrogl, Jiří Sýkora, Bóža Kašík
Bicí: Jiří Vaňourek